Jak byłem mały (chociaż powinienem napisać dawno temu bo mały to jestem do dziś) kiedy oglądałem niekończący się serial Dynastia przyglądałem się słynnej Alxis (Joan Collins), która latała załatwiać koleje rozwody do Acapulco. Marzyło mi się żeby tak jak ona kiedyś poleżeć na plaży tego osławionego kurortu. Ponad 20 lat później to marzenie mi się ziściło. Podczas mojej podróży po Meksyku i Gwatemali zaplanowałem sobie pięciodniowy pobyt w tym raju. Choć dziś Acapulco straciło na swojej atrakcyjności głównie dzięki słynnym i nadal działającym tu gangom narkotykowym dla mnie było niezwykłe. Półkolista zatokę Pacyfiku otaczają góry. Ponad 2 godzinna podróż luksusowym autobusem z Mexico City bardzo szybko mi upłynęła. Byliśmy już tuż tuż miasta a ja wciąż nie widziałem z okien autobusu oceanu. W końcu wjechaliśmy do ciemnego tunelu wydrążonego przez góry i po wyjeździe z niego moim oczom ukazało się Acapulco! Po lewej stronie duże, choć nieco „komunistyczne” wysokie hotele i po prawej nisko zabudowane stare miasto. Wiecie w której części miasta zarezerwowałem sobie hotel? …w starej oczywiście! Mój hotelik położony w samym sercu starego Acapulco nosił nazwę… Kiosk! Dostałem pokój w stylu kolonialnym z dużym choć zaniedbanym tarasem. Miałem z niego wspaniały widok na cały plac Zocalo z katedrą Nuestra Seňora de la Soledad. Plac w dzień był gwarny z dużą ilością ludzi; wieczór po ostatnim nabożeństwie w katedrze pustoszał. Tu można było kupić pamiątki, tanio zjeść w miejscowych restauracyjkach a nawet oddać swoje buty czyścibutom.
Acapulco ma sporo atrakcji min. Fort San Diego, muzeum historyczne miasta ale turyści przyjeżdżają tu głownie dla słońca i plaż. Niewątpliwą atrakcją która przyciąga tłumy turystów są pokazy skoków clavadistas ze skał La Quebrada. Skały te stercza od 25 do 45 nad kłębiącymi się falami oceanu. Śmiali skoczkowie- młodzi mężczyźni kilka razy w ciągu dnia wykonują pokaz skoków. Zanim tego dokonają każdy z nich modli się o szczęście przed kapliczką Matki Boskiej wybudowaną na szczycie skał. Pokaz jest wart swojej ceny a gdy wybierzecie się wieczorem dodatkowo można liczyć na pokaz fajerwerków (ostatni pokaz jest o godz. 21.30).
Acapulco Diamante- to dzielnica luksusowych hoteli z piękną plażą i palmami. Tu zatrzymują się bogatsi turyści- niejednokrotnie ograniczając swój pobyt do atrakcji oferowanych im przez hotel. Niestety na hotelowy leżaczek stać mnie nie było ale już na leżaczek na publicznej plaży tak! Więc i moje pedagogiczne ciało zaznało rozkoszy słonecznych kąpieli w tych luksusach! Leżaczek był, własny ręcznik, brak ratownika i jakby nieco miej czysta plaża z wyrąbanymi palmami, bo za cień w tym raju też trzeba zapłacić- ale mi w styczniu słońca brakowało więc parasola nie brałem. Widziałem dziwne spojrzenia luksusowych turystów z sektorów hotelowych leżących na piankowych leżakach z parasolkami po bokach mojej plaży na której leżałem …sam! Plaża był publiczna to i każdy mógł na nią przyjść. No to przyszedł handelek obwoźny z zegarkami, balonikami, różańcami poświęconymi w samym sanktuarium w Gwadalupe; przyszła Pani z arbuzami i melonami…w kubeczku. Przyszła też, a jakże i Pani oferująca swoje wdzięki- każdemu wolno tu przyjść (Pani jak się dowiedziała w jakim hotelu mieszkam to uciekła). Taka radość życia z plaż Acapulco! Wszedłem w końcu w wody Pacyfiku- ciepłego o tej porze roku. Też przykułem wzrok sąsiadów bo nikt do wody nie wchodził, chyba, że to jednak moje ciało przyodziane w kąpielówki z Calzedoni taki efekt wzrokowy na nich zrobiło?! Wszystko jedno- ja byłem szczęśliwy w Acapulco!

5 thoughts on “ACAPULCO- Meksyk

  1. I love it! You can still see that youthful innocence about her and just how much love she has for her family. You are going to have thousands of people showing up one day to see Michelle and all we'll be able to say is that &quaS;tomi invited us!"

  2. Looks like congee but a Western version, I'm sure it's as tasty too =)Glad you took a chance. The same feeling affects ninjas too, if that's any cooinlatson.

  3. truly reielatizing…Chevrs for that own exceptional placing procedure up! My spouse together with i definitely loved studying the idea, you is normally a good written content material author. Let me usually guide mark your website and probably may review immediately. I’d…

  4. I needed to thank you for this wonderful read!!

    I absolutely loved every little bit of it. I’ve got you book-marked to
    look at new stuff you post…

Comments are closed.